Woodridge takes second at Leagues

By on August 3, 2016

Lititz Springs, Manheim also place

This slideshow requires JavaScript.

Swimmers from Woodridge, Lititz Springs, and Manheim capped the summer season with strong performances at the Lancaster Summer Swim League All-League Meet in New Holland last Friday and Saturday, July 30-31.

Woodridge captured runner-up honors with 888 1/2 points, while Manheim took 16th place after scoring 79 points and Division Three champ Lititz Springs was 18th with 57 points.

Woodridge’s Cami Schwartz took a pair of firsts in the girls 8U 25 free and 25 breaststroke, tying the pool record in the 25 free in 17.21 seconds.

That was one of several records for the Woodridge swimmers last weekend. Emma Schouten improved her own team record in the girls open 50 breaststroke, while shattering the pool record in 33.41 seconds, the girls open 200 free relay (Katie Oberholtzer, Paetyn Zeamer, Lauryn Ober, and Schouten) touched the wall in 1:51.69 and improved their team record set earlier this season, and the boys open 200 free relay (Tim Griest, Gabe Cicala, Michael Southward, Christopher Cicala) finished in 1:38.10 and improved their team record from earlier this season.

“I could not be any more proud of our team,” Woodridge coach Heidi Cicala said. “They swam their hearts out and exceeded my expectations on all counts. In many races, the top two or three finishers achieved pool records, as was the case with both of our open girls’ and boys’ relays. Even though the place says third and that might feel a little disappointing when you just broke your own team’s very impressive record, it’s important to keep perspective. This year’s League Championship meet was super fast with swimmers taking down pool records that were achieved just one year ago. The times at this meet were off the map and best of all, our swimmers rose to the occasion.”

The Lititz Springs swimmers also stepped up. Hannah Greenway helped to lead the way with a pair of top-10 finishes in the girls 12U 50 free (30.83) and 50 back (37.39), placing ninth and 10th, respectively. Among the 12U boys, Robby Sabol added a sixth in the 50 free (30.30) and James Moll took seventh in the 50 back (36.58).

Ella Schnupp came through with a 10th-place finish in the girls 15-&-over 50 breaststroke (37.08), while Allison Mateyak was 10th in the girls 10U 25 butterfly (18.39).

Elsewhere, Manheim was led by Reagan Nissley in the girls 10U division, taking gold in the 25 backstroke in 18.38 seconds and bronze in the 25 freestyle in 15.48 seconds.

Local place-finishers were as follows:

Girls 8U 100 Free Relay

  1. Woodridge (Adrianna Anujin, Lauren Weeks, Elisabeth Stone, Camryn Schwartz), 1:20.03; 20. Woodridge (Lydia Baker, Peyton Reber, Anabelle Hershey, Jenna Jones), 2:02.54.

Boys 8U 100 Free Relay

  1. Woodridge (Ethan Hayes, Alex Derderian, Max Derderian, Brody Reber), 1:24.23; 12. Woodridge (Sullivyn Porinchak, Aiden Lentz, Jamison Kilgore, Preston Landis), 1:52.68.

Girls 10U 100 Free Relay

  1. Woodridge (Johana Paparo, Carolyn Eisenbach, Linnea Miller, Emilie Mosner), 1:09.88; 10. Manheim (Makenna Enck, Samara Bucher, Gabby Fittery, Hannah Weaver), 1:14.43; 15. Lititz Springs (Marissa Sozzi, Nora White, Hannah Bitner, Sydney Harmes), 1:16.73; 18. Woodridge (Reese Jeanes, Alexa Gift, Elise Gift, Louisa Landis), 1:20.45.

Boys 10U 100 Free Relay

  1. Woodridge (Dylan Hershey, Trevor Evans, Thomas Jeanes, Bode Sipel), 1:05.89; 7. Woodridge (Jack Derderian, Aiden Troop, Tyson Kilgore, Michael Valudes), 1:11.81.

Girls 12U 200 Free Relay

  1. Woodridge (Izzy Miller, Melanie Hahn, Katie Jeanes, Brynn Magrini), 2:06.63; 10. Woodridge (Jenna Ober, Sarah Stone, Lindsay Quinn, Audrey Hovan), 2:19.72; 15. Manheim (Chloe Enck, Loghan Shelly, Rachel Nolt, Olivia Faulhaber), 2:24.94.

Boys 12U 200 Free Relay

  1. Woodridge (Ryan Maietta, Theo Lance, Ethan Hershey, Brenden Stuhltrager), 2:01.72; 8. Woodridge (Cole McSparran, Charlie Mosner, Cole Schwartz, Brady Schwartz), 2:22.80; 12. Manheim (Rocco Daugherty, Colton Faulhaber, Bryce Fawber, Wyatt Kupres), 2:31.04.

Girls 14U 200 Free Relay

  1. Woodridge (Alayna Thompson, Mackenzie Weeks, Morgan Stuhltrager, Emma Oberholtzer), 1:59.52; 16. Woodridge (Macy Mosner, Amelia Fair, Libby Smith, Anna Smith), 2:20.61.

Boys 14U 200 Free Relay

  1. Woodridge (Kevin Eshleman, Nolan Rucci, Brendan Hohman, Owen Campbell), 1:55.42; 10. Woodridge (Andrew Matt, Nicholas Valudes, Andrew Paparo, Jonathan Forbes), 2:11.11.

Girls 15-&-Over 200 Free Relay

  1. Woodridge (Katie Oberholtzer, Paetyn Zeamer, Lauryn Ober, Emma Schouten), 1:51.69; 9. Woodridge (Maddie Smith, Allison Wyand, Elise Landis, Mia Stavarski), 2:03.65.

Boys 15-&-Over 200 Free Relay

  1. Woodridge (Tim Griest, Gabe Cicala, Michael Southward, Christopher Cicala), 1:38.10; 11. Woodridge (David Heckel, Nate Beard, Eric Matt, Ryan Hohman), 1:49.48.

Girls 8U 100 Medley Relay

  1. Woodridge (Lauren Weeks, Camryn Schwartz, Elisabeth Stone, Adrianna Anujin), 1:34.12; 8. Lititz Springs (Gabrielle O’Connor, Hayden Eby, Katelyn Hample, Ada Wilbert), 1:38.53; 22. Woodridge (Anabelle Hershey, Jenna Jones, Peyton Reber, Lydia Baker), 2:15.57.

Boys 8U 100 Medley Relay

  1. Woodridge (Brody Reber, Ethan Hayes, Alex Derderian, Max Derderian), 1:38.09; 12. Woodridge (Aiden Lentz, Jamison Kilgore, Preston Landis, Sullivyn Porinchak), 2:10.43.

Girls 10U 100 Medley Relay

  1. Woodridge (Louisa Landis, Emilie Mosner, Johana Paparo, Carolyn Eisenbach), 1:19.83; 11. Manheim (Makenna Enck, Samara Bucher, Hannah Weaver, Gabby Fittery), 1:27.17; 14. Lititz Springs (Hannah Bitner, Sydney Harmes, Allison Mateyak, Marissa Sozzi), 1:28.05; 16. Woodridge (Alexa Gift, Reese Jeanes, Linnea Miller, Elise Gift), 1:33.06.

Boys 10U 100 Medley Relay

  1. Woodridge (Bode Sipel, Trevor Evans, Dylan Hershey, Thomas Jeanes), 1:15.23; 4. Woodridge (Michael Gallagher, Nate Hovan, Aiden Troop, Michael Valudes), 1:25.48.

Girls 12U 200 Medley Relay

  1. Woodridge (Brynn Magrini, Katie Jeanes, Izzy Miller, Melanie Hahn), 2:19.79; 7. Lititz Springs (Kendall Eby, Aubrey Bitner, Hannah Greenway, Alexa Ovalle, Anna Mateyak), 2:36.34; 12. Woodridge (Jenna Ober, Lindsay Quinn, Audrey Hovan, Sarah Stone), 2:24.23; 14. Manheim (Chloe Enck, Rachel Nolt, Oliva Faulhaber, Loghan Shelly), 2:52.59.

Boys 12U 200 Medley Relay

  1. Woodridge (Theo Lance, Ethan Hershey, Brenden Stuhltrager, Ryan Maietta), 2:16.97; 7. Woodridge (Charlie Mosner, Brady Schwartz, Cole Schwartz, Cole McSparran), 2:42.28; 12. Manheim (Colton Faulhaber, Wyatt Kupres, Bryce Fawber, Rocco Daugherty), 3:04,90.

Girls 14U 200 Medley Relay

  1. Woodridge (Mackenzie Weeks, Emma Oberholtzer, Morgan Stuhltrager, Alayna Thompson), 2:12.70; 15. Woodridge (Anna Smith, Amelia Fair, Macy Mosner, Libby Smith), 2:41.63.

Boys 14U 200 Medley Relay

  1. Woodridge (Andrew Paparo, Nolan Rucci, Owen Campbell, Kevin Eshleman), 2:10.70; 9. Woodridge (Brendan Hohman, Andrew Matt, Jonathan Forbes, Nicholas Valudes), 2:30.18.

Girls 15-&-Over 200 Medley Relay

  1. Woodridge (Lauryn Ober, Emma Schouten, Paetyn Zeamer, Katie Oberholtzer), 2:04.55; 10. Woodridge (Maddie Smith, Allison Wyand, Mia Stavarski, Elise Landis), 2:25.96.

Boys 15-&-Over 200 Medley Relay

  1. Woodridge (Christopher Cicala, David Heckel, Tim Griest, Michael Southward), 1:52.45; 7. Woodridge (Nate Beard, Gabe Cicala, Ryan Hohman, Eric Matt), 2:02.24.

Girls 8U 25 Freestyle

  1. Camryn Schwartz, W, 17.21; 19. Hayden Eby, LS, 20.09; 21. Elisabeth Stone, W, 20.19; 29. Leyah Hatfield, M, 20.85; 31. Adrianna Anujin, W, 21.03; 32. Ada Wilbert, LS, 21.05; 42. Isabella Parraga, M, 21.96; 46. Gabrielle O’Connor, LS, 23.28.

Boys 8U 25 Freestyle

  1. Alex Derderian, W, 19.19; 14. Samuel Kieffer, M, 19.70; 18. Chase Kirchner, M, 20.03; 20. Max Derderian, W, 20.33; 24. Avery Kirchner, M, 20.85; 30. Octavio Parraga, M, 21.25; 33. Jordan Hench, LS, 21.98.

Girls 10U 25 Freestyle

  1. Reagan Nissley, M, 15.48; 4. Emilie Mosner, W, 15.56; 10. Makenna Enck, M, 16.34; 11. Allison Mateyak, LS, 16.38; 12. Cale Moore, M, 16.53; 25. Sydney Harmes, LS, 17.47.

Boys 10U 25 Freestyle

  1. Dylan Hershey, W, 16.47; 21. Duncan McKay, LS, 17.60; 22. Brodie Daugherty, M, 17.61; 24. Michael Valudes, W, 17.66.

Girls 12U 50 Freestyle

  1. Brynn Magrini, W, 30.21; 9. Hannah Greenway, LS, 30.83; 18. Olivia Faulhaber, M, 32.35; 28. Melanie Hahn, W, 33.98; 29. Kendall Eby, LS, 34.25; 30. Chloe Enck, M, 34.66.

Boys 12U 50 Free

  1. Robby Sabol, LS, 30.30; 7. Brenden Stuhltrager, W, 30.36; 9. Ryan Maietta, W, 30.59; 12. Theo Lance, W, 31.19; 17. James Moll, LS, 32.50; 21. Cole McSparran, W, 33.97; 25. Bryce Fawber, M, 34.50; 37. Cole Schwartz, W, 35.69.

Girls 14U 50 Freestyle

  1. Emma Oberholtzer, W, 28.10; 9. Alayna Thompson, W, 30.03; 25. Mackenzie Weeks, W, 31.97.

Boys 14U 50 Freestyle

  1. Owen Campbell, W, 26.45; 15. Kevin Eshleman, W, 28.93.

Girls 15-&-Over 50 Freestyle

  1. Emma Schouten, W, 27.58; 10. Katie Oberholtzer, W, 28.22; 21. Ella Schnupp, LS, 30.53.

Boys 15-&-Over 50 Freestyle

  1. Christopher Cicala, W, 25.10; 12. Michael Southward, W, 25.29; 18. Tim Griest, W, 25.61.

Girls 8U 25 Backstroke

  1. Gabrielle O’Connor, LS, 24.51; 11. Lauren Weeks, W, 24.88; 13. Ada Wilbert, LS, 25.21; 19. Leyah Hatfield, M, 26.46; 28. Adrianna Anujin, W, 29.90.

Boys 8U 25 Backstroke

  1. Brody Reber, W, 22.09; 11. Samuel Kieffer, M, 25.00; 14. Jordan Hench, LS, 25.58; 16. Avery Kirchner, M, 25.82; 28. Octavio Parraga, M, 30.16.

Girls 10U 25 Backstroke

  1. Reagan Nissley, M, 18.38; 6. Makenna Enck, M, 20.32; 11. Sydney Harmes, LS, 21.12; 13. Johana Paparo, W, 21.29; 22. Allison Mateyak, LS, 22.01; 30. Louisa Landis, W, 22.63; 33. Cale Moore, M, 23.24.

Boys 10U 25 Backstroke

  1. Bode Sipel, W, 18.06; 5. Trevor Evans, W, 19.60; 12. Thomas Jeanes, W, 21.59; 15. Michael Gallagher, W, 22.33; 22. Tyson Kilgore, W, 23.43; 24. Duncan McKay, LS, 23.65.

Girls 12U 50 Backstroke

  1. Brynn Magrini, W, 33.54; 4. Izzy Miller, W, 34.54; 10. Hannah Greenway, LS, 37.39; 18. Katie Jeanes, W, 39.32; 23. Kendall Eby, LS, 41.20; 27. Jenna Ober, W, 42.56.

Boys 12U 50 Backstroke

  1. Theo Lance, W, 35.35; 6. Ethan Hershey, W, 35.68; 7. James Moll, LS, 36.58; 14. Robby Sabol, LS, 40.72; 19. Cole McSparran, W, 44.08.

Girls 14U 50 Backstroke

  1. Makenzie Weeks, W, 35.05; 21. Anna Smith, W, 38.47.

Boys 14U 50 Backstroke

  1. Andrew Paparo, W, 35.87; 20. Brendan Hohman, W, 37.15; 25. Ethan Harners, M, 39.04.

Girls 15-&-Over 50 Backstroke

  1. Katie Oberholtzer, W, 33.59; 18. Paetyn Zeamer, W, 36.01; 25. Maddie Smith, W, 37.74.

Boys 15-&-Over 50 Backstroke

  1. Christopher Cicala, W, 29.31; 9. David Heckel, W, 30.04; 13. Ryan Hohman, W, 30.62; 29. Adam Deckard, LS, 33.79; 36. Nate Beard, W, 35.04.

Girls 8U 25 Breaststroke

  1. Camryn Schwartz, W, 21.95; 15. Hayden Eby, LS, 26.99; 20. Lauren Weeks, W, 28.55; 32. Isabella Parraga, M, 34.95.

Boys 8U 25 Breaststroke

  1. Ethan Hayes, W, 27.86; 22. Chase Kirchner, M, 30.80.

Girls 10U 25 Breaststroke

  1. Emilie Mosner, W, 19.58; 3. Reagan Nissley, M, 19.87; 7. Cale Moore, M, 21.63; 14. Carolyn Eisenbach, W, 22.97.

Boys 10U 25 Breaststroke

  1. Trevor Evans, W, 20.52; 13. Thomas Jeanes, W, 22.87; 17. Aiden Troop, W, 23.84; 18. Michael Valudes, W, 23.87; 19. Tommy Wainman, LS, 24.74.

Girls 12U 50 Breaststroke

  1. Katie Jeanes, W, 43.27; 20. Aubrey Bitner, LS, 45.05; 25. Jenna Ober, W, 46.26.

Boys 12U 50 Breaststroke

  1. Ethan Hershey, W, 37.36; 5. Brady Schwartz, W, 40.78; 8. Bryce Fawber, M, 42.56.

Girls 14U 50 Breaststroke

  1. Emma Oberholtzer, W, 35.52; 6. Morgan Stuhltrager, W, 38.34; 32. Macy Mosner, W, 44.45.

Boys 14U 50 Breaststroke

  1. Brendan Hohman, W, 39.07; 22. Andrew Paparo, W, 40.36; 26. Kevin Eshleman, W, 41.54; 29. Andrew Matt, W, 42.28.

Girls 15-&-Over 50 Breaststroke

  1. Emma Schouten, W, 33.41; 3. Lauryn Ober, W, 34.64; 10. Ella Schnupp, LS, 37.08; 15. Kelly Johnson, M, 39.52; 26. Mia Stavarski, W, 41.60.

Boys 15-&-Over 50 Breaststroke

  1. David Heckel, W, 32.38; 12. Tim Griest, W, 33.42; 23. Matthew Weber, LS, 36.27.

Girls 8U 25 Butterfly

  1. Elisabeth Stone, W, 32.27; 23. Hayden Eby, LS, 26.57; 27. Gabrielle O’Connor, LS, 29.17.

Boys 8U 25 Butterfly

  1. Brody Reber, W, 20.81; 5. Ethan Hayes, W, 21.25; 7. Avery Kirchner, M, 23.58; 11. Samuel Kieffer, M, 23.93; 13. Octavio Parraga, M, 24.70; 20. Alex Derderian, W, 26.24; 25. Chase Kirchner, M, 28.04.

Girls 10U 25 Butterfly

  1. Johana Paparo, W, 18.11; 10. Allison Mateyak, LS, 18.39.

Boys 10U 25 Butterfly

  1. Bode Sipel, W, 16.54; 10. Dylan Hershey, W, 18.52; 18. Duncan McKay, LS, 20.34; 23. Tyson Kilgore, W, 21.08; 27. Aiden Troop, W, 21.66.

Girls 12U 50 Butterfly

  1. Izzy Miller, W, 32.67; 11. Hannah Greenway, LS, 34.68; 35. Melanie Hahn, W, 39.52; 36. Kendall Eby, LS, 39.76.

Boys 12U 50 Butterfly

  1. Brendan Stuhltrager, W, 33.18; 4. Ryan Maietta, W, 34.79; 11. Brady Schwartz, W, 37.17; 16. James Moll, LS, 38.29; 18. Cole Schwartz, W, 38.77.

Girls 14U 50 Butterfly

  1. Morgan Stuhltrager, W, 32.69; 15. Alayna Thompson, W, 34.30; 21. Anna Smith, W, 36.36.

Boys 14U 50 Butterfly

  1. Owen Campbell, W, 30.35; 30. Joseph Sweigart, LS, 35.21.

Girls 15-&-Over 50 Butterfly

  1. Lauryn Ober, W, 29.95; 13. Paetyn Zeamer, W, 32.66; 17. Mia Stavarski, W, 33.37; 20. Ella Schnupp, LS, 33.78.

Boys 15-&-Over 50 Butterfly

  1. Michael Southward, W, 28.03; 19. Ryan Hohman, W, 28.57; 25. Matthew Weber, LS, 29.32; 37. Adam Deckard, LS, 31.21.

TEAM SCORES AND KEY

  1. Adamstown, AD, 1200; 2. Woodridge, W, 888.5; 3. Overlook, OVER, 587.5; 4. New Holland, NHST, 525; 5. Mountville, MTV, 461; 6. Skyline, S, 405.5; 7. Mount Joy, MJ, 379; 8. Lancaster Country Club, LCC, 256; 9. Ephrata, EPH, 236; 10. Landisville, LV, 226.5; 11. Millersville, MLV, 196; 12. Lampeter-Strasburg, LSO, 185; 13. Hempfield, HEMP, 177; 14. East Petersburg, EPST, 173; 15. Conestoga Valley, CV, 115; 16. Manheim, MST, 79; 17. Conestoga, CST, 60; 18. Lititz Springs, LS, 57; 19. Bent Creek, BCSST, 44; 20. Denver, DST, 37; 21. Southern End Community Association, SECA, 16; 22. East Cocalico, ECST, 2.

About digital editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *