Woodridge finishes runner-up at Divisionals

By on July 22, 2015
Woodridge’s Morgan Stuhltrager comes up for a breath of air while swimming to a fourth-place in the girls 12U 50 breaststroke last Saturday in 38.97 seconds. (Photo by Mark Haines)

Woodridge’s Morgan Stuhltrager comes up for a breath of air while swimming to a fourth-place in the girls 12U 50 breaststroke last Saturday in 38.97 seconds. (Photo by Mark Haines)

The Woodridge swimmers earned a second-place finish at the Division One Championships last Saturday, taking runner-up honors by just 49 points behind only host Adamstown.
Going into the afternoon session, Woodridge trailed by 93 points, 501-408, but closed the gap with their 8U and 10U swimmers. For the meet, Woodridge finished with 678 total points, to Adamstown’s 727.
Among the highlights for Woodridge included the 12U girls (Morgan Stuhltrager, Mackenzie Weeks, Izzy Miller, and Alayna Thompson) and 12U boys (Nolan Rucci, Ethan Hershey, Theo Lance, and Owen Campbell) 200 freestyle relay teams shattering the Adamstown pool records.
Woodridge place-finishers at Divisionals were as follows:
Girls 12U 50 Free
1. Alayna Thompson, 31.32; 9. Mackenzie Weeks, 33.52.
Boys 12U 50 Free
1. Owen Campbell, 28.37; 6. Nolan Rucci, 32.01.
Girls 14U 50 Free
5. Emma Oberholtzer, 29.55.
Girls 15-&-Over 50 Free
3. Emma Schouten, 28.54; 8. Katie Oberholtzer, 29.61.
Boys 15-&-Over 50 Free
2. Tim Griest, 25.60; 6. Christopher Cicala, 25.85; 9. Jack Lance, 25.93.
Girls 12U 50 Back
1. Izzy Miller, 36.48; 4. Mackenzie Weeks, 37.27; 6. Brynn Magrini, 37.68; 10. Anna Smith, 39.41.
Boys 12U 50 Back
1. Theo Lance, 36.24; 7. Ethan Hershey, 41.09.
Girls 14U 50 Back
10. Elizabeth Valudes, 39.53.
Boys 14U 50 Back
1. Oliver Lance, 30.57; 9. Ethan McSparran, 36.54.
Girls 15-&-Over 50 Back
4. Danielle de Perrot, 34.12; 5. Katie Oberholtzer, 34.44.
Boys 15-&-Over 50 Back
2. Christopher Cicala, 29.39; 5. David Heckel, 30.59.
Girls 12U 50 Breaststroke
4. Morgan Stuhltrager, 38.97; 9. Katherine Bronov, 42.28.
Boys 12U 50 Breaststroke
2. Nolan Rucci, 37.99; 6. Ethan Hershey, 44.17; 9. Andrew Matt, 45.90.
Girls 14U 50 Breaststroke
3. Emma Oberholtzer, 36.96; 9. Brynne McNelis, 42.03.
Boys 14U 50 Breaststroke
4. Oliver Lance, 35.88.
Girls 15-&-Over 50 Breaststroke
1. Emma Schouten, 35.63; 2. Lauryn Ober, 35.89.
Boys 15-&-Over 50 Breaststroke
2. David Heckel, 32.17; 6. Tim Griest, 34.21; 10. Gabe Cicala, 35.42.
Girls 12U 50 Fly
2. Morgan Stuhltrager, 33.90; 6. Izzy Miller, 35.00; 10. Alayna Thompson, 37.29.
Boys 12U 50 Fly
1. Owen Campbell, 31.85; 6. Theo Lance, 37.48; 9. Cole McSparran, 43.52.
Girls 15-&-Over 50 Fly
7. Lauryn Ober, 31.88.
Boys 15-&-Over 50 Fly
5. Jack Lance, 28.72; 9. Ryan Hohman, 30.46.
Girls 12U 200 Free Relay
1. (Morgan Stuhltrager, Izzy Miller, Mackenzie Weeks, Alayna Thompson), 2:06.19; 6. (Sarah Van Scoten, Katherine Bronov, Anna Smith, Brynn Magrini), 2:18.63; 9. (Gionna Altenderfer, Sarah Stone, Macy Mosner, Katie Jeanes), 2:24.50.
Boys 12U 200 Free Relay
1. (Nolan Rucci, Ethan Hershey, Theo Lance, Owen Campbell), 2:06.36; 6. (Nicholas Valudes, Christopher Jones, Cole McSparran, Andrew Matt), 2:31.75.
Girls 14U 200 Free Relay
4. (Brynne McNelis, Julia Thompson, Elizabeth Valudes, Emma Oberholtzer), 2:12.53.
Boys 14U 200 Free Relay
6. (Ethan McSparran, Andrew Paparo, Brendan Hohman, Oliver Lance), 2:02.69.
Girls 15-&-Over 200 Free Relay
2. (Lauryn Ober, Danielle de Perrot, Katie Oberholtzer, Emma Schouten), 1:56.89; 8. (Emily Wyand, Mia Stavarski, Maddie Smith, Paetyn Zeamer), 2:05.04.
Boys 15-&-Over 200 Free Relay
3. (Tim Griest, Jack Lance, David Heckel, Christopher Cicala), 1:42.81; 5. (Gabe Cicala, Ryan Hohman, Alex Paparo, Evan Anthony), 1:49.74.
Boys 8U 25 Free
3. Michael Gallagher, 20.23; 4. Tyson Kilgore, 20.63.
Girls 10U 25 Free
4. Melanie Hahn, 15.45.
Boys 10U 25 Free
2. Brenden Stuhltrager, 14.97; 3. Ryan Maietta, 15.28; 6. Cole Schwartz, 16.27.
Girls 8U 25 Backstroke
4. Louisa Landis, 24.51; 7. Johana Paparo, 25.42.
Boys 8U 25 Backstroke
5. Brody Reber, 26.75; 8. Ethan Hayes, 28.45.
Girls 10U 25 Backstroke
10. Lauren Artus, 22.78.
Boys 10U 25 Backstroke
4. Trevor Evans, 21.30; 7. Thomas Jeanes, 22.12; 9. Dylan Hershey, 23.05; 10. Charlie Mosner, 23.79.
Girls 8U 25 Breaststroke
1. Camryn Schwartz, 24.64; 6. Louisa Landis, 28.30; 8. Reese Jeanes, 28.66.
Boys 8U 25 Breaststroke
10. Pete Smith, 30.70.
Girls 10U 25 Breaststroke
8. Emilie Mosner, 23.41.
Boys 10U 25 Breaststroke
2. Ryan Maietta, 20.62; 3. Brady Schwartz, 20.68; 4. Trevor Evans, 22.48.
Girls 8U 25 Butterfly
2. Camryn Schwartz, 19.18; 6. Johana Paparo, 22.56.
Boys 8U 25 Butterfly
8. Alex Fair, 27.05; 9. Pete Smith, 27.12; 10. Michael Gallagher, 27.33.
Girls 10U 25 Butterfly
5. Melanie Hahn, 17.93; 9. Lauren Artus, 19.60.
Boys 10U 25 Butterfly
2. Brenden Stuhltrager, 16.58; 4. Cole Schwartz, 17.98; 5. Brady Schwartz, 18.26; 9. Dylan Hershey, 20.40.
Girls 8U 100 Free Relay
5. (Taylor Artus, Johana Paparo, Louisa Landis, Camryn Schwartz), 1:27.77.
Boys 8U 100 Free Relay
3. (Alex Fair, Michael Gallagher, Pete Smith, Tyson Kilgore), 1:29.00; 4. (Ethan Hayes, Reece Harper, Ryan Strathmeyer, Brody Reber), 1:39.45.
Girls 10U 100 Free Relay
7. (Lauren Artus, Emilie Mosner, Carolyn Eisenbach, Melanie Hahn), 1:15.00.
Boys 10U 100 Free Relay
1. (Brady Schwartz, Ryan Maietta, Cole Schwartz, Brenden Stuhltrager), 1:04.08; 6. (Charlie Mosner, Dylan Hershey, Thomas Jeanes, Trevor Evans), 1:13.16; 7. (Jimmy Strathmeyer, Aiden Troop, Michael Gehman, Michael Valudes), 1:19.94; 10. (Donnie Rogers, Carter Ludwig, Tyson Harper, Nolan Crispeno), 1:27.31.
Team Standings
1. Adamstown (727); 2. Woodridge (678); 3. Overlook (523); 4. Skyline (390 1/2); 5. Ephrata (388); 6. Mountville (385); 7. East Petersburg (262 1/2).

About editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *