Local swimmers place at Manheim Fast & Furious Meet

By on July 16, 2014
Manheim's Ellie Fittery displays her intensity as she swims to a strong finish in the girls butterfly last Saturday at the Manheim Fast & Furious Meet.

Manheim’s Ellie Fittery displays her intensity as she swims to a strong finish in the girls butterfly last Saturday at the Manheim Fast & Furious Meet.

The Lititz Springs Waverunners and Manheim Swim Team competed at the Manheim Fast and Furious Meet last Saturday, where both teams earned a top-five finish. Manheim placed fourth overall with 254 points, with the Waverunners close behind in fifth with 214 points.

Laura Good touched the wall first in the girls 11-12 year-old 25 freestyle in 14.96 seconds, while Danielle Fittery captured gold in the girls 13-14 year-old 50 breaststroke in 40.05 seconds to lead Manheim. Tara Freeman won top honors in the girls 19-&-over 25 freestyle in 12.73 seconds to help lead the Waverunners.

Results of local swimmers were as follows:

 

Mixed 15-&-Over 200 Free Relay

3. Lititz Springs (Seth Cagno, Megan Freeman, Ella Schnupp, Jacob VanBlargan), 1:54.57; 4. Manheim (Brigette Fittery, Austin Enck, Jeanine Wagner, Matt Daniel), 1:54.75; 8. Lititz Springs (Ryan Miller, Karl Bruhn, Samantha Shields, Suzanna Whiting), 2:07.93; 10. Manheim (Amelia Dissinger, Ben Hipple, Ashley Kowalski, Alyssa Fry), 2:10.09.

Mixed 13-14 200 Free Relay

4. Lititz Springs (Adam Deckard, Lauren Sabol, Jessica Schlotter, Jaylyn Wagner), 2:14.18; 5. Manheim (Ben Burkhart, Gavin Tragis, Ashley Hartzer, Hannah Kowalski), 2:16.88; 9. Lititz Springs (Connor Haines, Connor Shields, Caitlyn Wagner, Anya Weaver), 2:26.99; 10. Lititz Springs (Ryan Esterby, Emily Colvin, Alianna Ovalle, Ashley Sham), 2:38.68.

Mixed 11-12 200 Free Relay

6. Lititz Springs (Isabella Velez, Ryan Horner, Ellie Krushinski, Tanner Haines), 2:25.93; 7. Manheim (Maxwell Gehman, Autumn Greiner, Ellie Fittery, Mason Nissley), 2:26.77.

Mixed 9-10 100 Free Relay

4. Lititz Springs (Audrey Hovan, Robby Sabol, Hannah Greenway, Anna Mateyak), 1:15.05; 5. Manheim (Brett Barbush, Olivia Faulhaber, Bryce Fawber, Cami Mentzer), 1:15.46.

Mixed 8-&-Under 100 Free Relay

4. Manheim (Makenna Enck, Reagan Nissley, Samara Bucher, Drew Greiner), 1:25.53; 8. Manheim (Gabby Fittery, Peter Burkhart, Avery Kirchner, Cale Moore), 1:39.05.

Girls 15-&-Over 50 Fly

8. Megan Freeman, LS, 34.60; 9. Ella Schnupp, LS, 34.64.

Boys 15-&-Over 50 Fly

2. Matt Daniel, Man, 28.50; 3. Seth Cagno, LS, 28.63; 7. Jacob VanBlargan, LS, 31.68.

Girls 11-12 50 Fly

7. Isabella Velez, LS, 40.79; 10. Laura Good, Man, 41.97.

Boys 11-12 50 Fly

5. Kevin Draeger, LS, 43.43; 6. Ryan Horner, LS, 43.97; 7. Anthony Sivillo, LS, 45.75.

Girls 9-10 25 Fly

10. Jaimie Nolt, LS, 21.03.

Boys 9-10 25 Fly

2. Nathan Young, LS, 18.05; 9. Robby Sabol, LS, 23.71.

Girls 8-&-Under 25 Fly

2. Sidoney Freeman, LS, 21.63; 3. Allison Mateyak, 22.00; 9. Samara Bucher, Man, 25.98; 10. Hannah Bitner, LS, 26.16.

Girls 15-&-Over 50 Back

4. Brigette Fittery, Man, 34.89; 6. Jeanine Wagner, Man, 35.44; 10. Samantha Shields, LS, 39.40.

Boys 15-&-Over 50 Back

6. Ryan Miller, LS, 36.63; 7. Ben Hipple, Man, 37.18.

Girls 13-14 50 Back

7. Jessica Schlotter, LS, 40.97; 10. Lauren Sabol, LS, 42.99.

Boys 13-14 50 Back

2. Gavin Tragis, Man, 40.31; 3. Austin Snyder, Man, 42.69; 5. Connor Haines, LS, 45.98; 6. Joshua Varner, Man, 46.43; 7. Connor Zeamer, Man, 50.80; 8. Brady Steigauf, Man, 53.11.

Girls 11-12 50 Back

5. Autumn Greiner, Man, 40.81; 8. McKayla Miller, Man, 45.42.

Boys 11-12 50 Back

3. Mason Nissley, Man, 40.93; 9. Nathan Shearn, Man, 50.58; 10. Ethan Harner, Man, 50.71.

Girls 9-10 25 Back

2. Hannah Greenway, LS, 19.45; 5. Makena Snyder, Man, 22.57; 8. Jaimie Nolt, LS, 23.11.

Boys 9-10 25 Back

8. Colton Faulhaber, Man, 25.08; 10. Brett Barbush, Man, 25.61.

Girls 8-&-Under 25 Back

2. Reagan Nissley, Man, 24.27; 4. (tie) Makenna Enck, Man, 25.24; 6. (tie) Cale Moore, Man, 25.56.

Girls 15-&-Over 100 I.M.

6. Brigette Fittery, Man, 1:14.53; 8. Amelia Dissinger, Man, 1:18.13; 10. Ashley Kowalski, Man, 1:25.64.

Boys 15-&-Over 100 I.M.

3. Matt Daniel, Man, 1:04.30.

Girls 13-14 100 I.M.

5. Lauren Sabol, LS, 1:26.44; 10. Alianna Ovalle, LS, 1:49.71.

Boys 13-14 100 I.M.

6. Austin Snyder, Man, 1:39.64.

Boys 11-12 100 I.M.

4. Ryan Horner, LS, 1:32.50; 5. Tanner Haines, LS, 1:34.91; 9. Xander Cressler, Man, 1:45.56; 10. Joseph Sweigart, LS, 1:46.03.

Girls 8-&-Under 100 I.M.

3. Allison Mateyak, LS, 1:57.76; 4. Hannah Bitner, LS, 2:09.70.

Girls 9-10 100 I.M.

8. Rachel Horner, LS, 1:55.79.

Boys 9-10 100 I.M.

4. Bryce Fawber, Man, 1:44.03.

Girls 15-&-Over 50 Breaststroke

2. Brigette Fittery, Man, 38.03; 4. Megan Freeman, LS, 38.75; 5. Ella Schnupp, LS, 39.09; 6. Amelia Dissinger, Man, 40.83; 9. Samantha Shields, LS, 44.36; 10. Laurel Schappell, 44.91.

Boys 15-&-Over 50 Breaststroke

2. Seth Cagno, LS, 35.55; 5. Karl Bruhn, LS, 37.46; 10. Nate Resser, Man, 44.31.

Girls 13-14 50 Breaststroke

1. Danielle Fittery, Man, 40.05; 4. Caitlyn Wagner, LS, 42.69; 5. Ashley Sham, 44.74; 7. Jaylyn Wagner, LS, 46.2910. Ashley Hartzler, Man, 48.82.

Boys 13-14 50 Breaststroke

4. Ben Burkhart, Man, 41.12; 6. Adam Deckard, LS, 42.83; 7. Joshua Varner, Man, 44.82; 8. Connor Haines, LS, 45.44; 9. Ryan Esterby, LS, 45.45; 10. Gavin Tragis, Man, 45.50.

Girls 11-12 50 Breaststroke

3. Autumn Greiner, Man, 42.98; 5. Laura Good, Man, 43.61; 10. Isabella Velez, LS, 48.32.

Boys 11-12 50 Breaststroke

5. Tanner Haines, LS, 46.35.

Girls 9-10 25 Breaststroke

4. Rachel Nolt, Man, 22.59; 7. Aubrey Bitner, LS, 22.92; 9. Hannah Greenway, LS, 23.74.

Boys 9-10 25 Breaststroke

2. Nathan Young, LS, 22.81; 3. Bryce Fawber, Man, 24.25; 8. Colton Faulhaber, Man, 26.82.

Girls 8-&-Under 25 Breaststroke

2. Reagan Nissley, Man, 24.17; 9. Sidoney Freeman, LS, 30.27.

Boys 8-&-Under 25 Breaststroke

4. Nate Hovan, LS, 26.66; 10. Peter Burkhart, Man, 35.36.

Girls 15-18 50 Free

6. Jeanine Wagner, Man, 13.83; 8. Ella Schnupp, LS, 14.13; 9. Megan Freeman, LS, 14.23.

Girls 19-&-Over 25 Free

1. Tara Freeman, LS, 12.73; 2. Paige Daniel, Man, 13.16; 3. Gaby Brubaker, Man, 13.65; 5. Kim Kirchner, Man, 14.45; 7. Becca Whiting, LS, 15.36; 8. Erin Donohue, Man, 15.42; 9. Heather Fittery, Man, 15.74; 10. April Warihay, Man, 16.19.

Boys 15-18 25 Free

3. Matt Daniel, Man, 12.13; 5. Seth Cagno, 12.35.

Boys 19-&-Over 25 Free

8. Drew Hipple, Man, 13.25; 9. Dave Kauffman, Man, 13.30.

Girls 13-14 25 Free

7. Danielle Fittery, Man, 14.97; 8. Lauren Sabol, LS, 15.34.

Boys 13-14 25 Free

3. Adam Deckard, LS, 13.65; 5. Ben Burkhart, Man, 13.90; 6. Gavin Tragis, Man, 14.07.

Girls 11-12 25 Free

1. Laura Good, Man, 14.96; 9. Autumn Greiner, Man, 16.05.

Boys 11-12 25 Free

2. Mason Nissley, Man, 14.19; 5. Tanner Haines, LS, 14.99; 9. Ryan Horner, LS, 15.89.

Girls 9-10 25 Free

2. Olivia Faulhaber, Man, 15.61.

Boys 9-10 25 Free

3. Nathan Young, LS, 16.39; 6. Bryce Fawber, Man, 17.81.

Girls 8-&-Under 25 Free

4. Allison Mateyak, LS, 19.84; 5. Reagan Nissley, Man, 19.95; 7. Samara Bucher, Man, 20.88; 9. Makenna Enck, Man, 21.05.

Combined Team Scores

1. Adamstown, 565; 2. Ephrata Tidal Waves, 416.5; 3. New Holland Swim Team, 313; 4. Manheim Swim Team, 254; 5. Lititz Springs Waverunners, 214; 6. Skyline Swim Team, 202; 7. Mount Joy Lions Swim Team, 145; 8. L-S Otters Swim Team, 94; 9. Millersville Sea Lions Team, 59; 10. Conestoga Swim Team, 38.5.

About editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *