Woodridge finishes off 6-0 season Second straight win vs. Overlook completes perfect record

By on July 20, 2011

Woodridge completed its dual meet season in Division One of the Lancaster Summer League with a 6-0 record after defeating Skyline 248-182 and Overlook 226-204 last week. The Woodridge swimmers will now prepare for their Divisional Championships this Saturday at Skyline.

In their victory over Skyline, Emily Cameron improved her team record in the 50 free and 50 butterfly, in addition to shattering the pool record in the 50 free.

Against Overlook, Nick Beard earned a new team record in the open boys 50 breastroke and Woodridge’s 12-and-under girls relay (Anna Lance, Katie Oberholtzer, Paetyn Zeamer, Emma Schouten) dropped nearly two seconds while improving their team record.

Woodridge never trailed in the Overlook meet while beating their rivals for the second straight year. They jumped to a 50-40 advantage after the freestyle events, then still led 98-82 after the backstroke, 146-124 at the end of the breastroke and 191-169 following the butterfly events. From there, they needed to win four relay events to clinch the victory, and they captured decisions from the 8U girls, 8U boys, 10U boys, 12U girls and 12U boys to clinch it.

"It was a hard-fought meet with a lot of sportsmanship on both sides," Woodridge coach Heidi Cicala said.

The Woodridge swimmers took a cooler of water from their pool. Then before they swam at Overlook, every swimmer dipped his/her goggles and hands into the water from the pool where they earned their monumental win last year.

"It was a fun and exciting meet for our team," Cicala said.

Top three place-finishers from Woodridge in their win against Overlook were as follows:

Girls 8-U 25 Free

1. Gionna Altenderfer, 18.95; 2. Alayna Thompson, 19.31; 3. Anna Smith, 19.83.

Boys 8-U 25 Free

2. Nolan Rucci, 17.53; 3. David Woolley, 18.87.

Girls 9-10 25 Free

1. Brina Uhlin, 16.33.

Boys 9-10 25 Free

1. Hayden Rucci, 15.59.

Girls 11-12 50 Free

1. Emma Schouten, 29.81; 2. Anna Lance, 31.09.

Boys 11-12 50 Free

1. Keir Uhlin, 30.54; 2. Gabe Cicala, 32.48.

Girls 13-14 50 Free

2. Danielle de Perrot, 29.56.

Boys 13-14 50 Free

2. Christopher Cicala, 28.17.

Girls 15-and-over 50 Free

1. Emily Cameron, 26.50.

Boys 15-and-over 50 Free

3. Jonathan Zartman, 25.63.

Girls 8-U 25 Back

1. Alayna Thompson, 23.77; 2. Mackenzie Weeks, 24.32; 3. Lauren Pyle, 24.45.

Boys 8-U 25 Back

1. Theo Lance, 23.50; 2. Jonathan Bergh, 25.46.

Girls 9-10 25 Back

1. Maddie Landis, 21.12.

Boys 9-10 25 Back

2. Hayden Rucci, 21.31.

Girls 11-12 50 Back

1. Paetyn Zeamer, 36.71.

Boys 11-12 50 Back

1. Ryan Hohman, 38.20; 2. Stefan Glavce, 41.08.

Girls 13-14 50 Back

3. Hannah Weidman, 38.64.

Boys 13-14 50 Back

1. Christopher Cicala, 33.90; 2. Jack Lance, 3412.

Girls 15-and-over 50 Back

1. Emily Cameron, 33.83.

Boys 15-and-over 50 Back

3. Cole Cicala, 30.76.

Girls 8-U 25 Breastroke

1. Katherine Bronov, 25.62; 2. Lauren Pyle, 27.06.

Boys 8-U 25 Breastroke

1. Nolan Rucci, 23.90.

Girls 9-10 25 Breastroke

1. Emma Oberholtzer, 21.23.

Boys 9-10 25 Breastroke

1. Oliver Lance, 21.50.

Girls 11-12 50 Breastroke

1. Emma Schouten, 37.87.

Boys 11-12 50 Breastroke

1. Gabe Cicala, 43.82; 3. Nate Beard, 47.69.

Girls 13-14 50 Breastroke

1. Danielle de Perrot, 38.02; 3. Emily Wyand, 41.35.

Boys 13-14 50 Breastroke

3. Alex McCord, 37.29.

Girls 15-and-over 50 Breastroke

2. Maddie Schouten, 37.89; 3. Morgan Heckel, 38.02.

Boys 15-and-over 50 Breastroke

1. Nick Beard, 31.81.

Girls 8-U 25 Fly

1. Katherine Bronov, 22.38; 2. Sarah Van Scoten, 22.35; 3. Mackenzie Weeks, 22.97.

Boys 8-UU 25 Fly

3. Theo Lance, 25.31.

Girls 9-10 25 Fly

1. Emma Oberholtzer, 17.18.

Boys 9-10 25 Fly

1. Oliver Lance, 16.84.

Girls 11-12 50 Fly

1. Anna Lance, 33.88; 2. Paetyn Zeamer, 33.93.

Boys 11-12 50 Fly

1. Keir Uhlin, 34.56; 2. Ryan Hohman, 37.83.

Girls 13-14 50 Fly

2. Danielle de Perrot, 32.78.

Boys 13-14 50 Fly

3. Christopher Cicala, 31.28.

Girls 15-and-over 50 Fly

1. Emily Cameron, 29.93.

Boys 15-and-over 50 Fly

3. Cole Cicala, 28.65.

Girls 8-U 100 Free Relay

1. (Gionna Altenderfer, Anna Smith, Dean Lawson, Alayna Thompson), 1:20.60.

Boys 8-U 100 Free Relay

1. (Theo Lance, Owen Campbell, David Woolley, Nolan Rucci), 1:21.65.

Boys 9-10 100 Free Relay

1. (Evan Troop, Oliver Lance, Ethan McSparran, Hayden Rucci), 1:05.42.

Girls 11-12 200 Free Relay

1. (Anna Lance, Katie Oberholtzer, Paetyn Zeamer, Emma Schouten), 2:04.36.

Boys 11-12 200 Free Relay

1. (Ryan Hohman, Stefan Glavce, Gabe Cicala, Keir Uhlin), 2:08.98.

Top three place-finishers from Woodridge in their win against Skyline were as follows:

Girls 8-U 25 Free

2. Alayna Thompson, 18.69; 3. Gionna Altenderfer, 19.45.

Boys 8-U 25 Free

1. Nolan Rucci, 17.91; 3. Owen Campbell, 20.07.

Girls 9-10 25 Free

2. Brina Uhlin, 16.17.

Boys 9-10 25 Free

1. Hayden Rucci, 15.39; 3. Matthew Woolley, 17.08.

Girls 11-12 50 Free

1. Emma Schouten, 29.52; 3. Anna Lance, 30.62.

Boys 11-12 50 Free

1. Keir Uhlin, 30.12; 2. Ryan Hohman, 32.42.

Girls 13-14 50 Free

3. Emily Wyand, 31.30.

Boys 13-14 50 Free

2. Christopher Cicala, 28.12; 3. Tim Griest, 28.81.

Girls 15-and-over 50 Free

1. Emily Cameron, 26.44.

Boys 15-and-over 50 Free

3. Jonathan Zartman, 26.58.

Girls 8-U 25 Back

1. Mackenzie Weeks, 22.29; 3. Lauren Pyle, 24.12.

Boys 8-U 25 Back

1. Nolan Rucci, 25.39; 3. Owen Campbell, 27.23.

Girls 9-10 25 Back

3. Brina Uhlin, 21.38.

Boys 9-10 25 Back

1. Hayden Rucci, 20.56; 3. Ethan McSparran, 22.05.

Girls 11-12 50 Back

1. Paetyn Zeamer, 36.69.

Boys 11-12 50 Back

1. Gabe Cicala, 38.54; 2. Ryan Hohman, 38.94; 3. Stefan Glavce, 41.14.

Girls 13-14 50 Back

3. Hannah Weidman, 37.87.

Boys 13-14 50 Back

2. Jack Lance, 34.28; 3. Ian Harpel, 36.41.

Girls 15-and-over 50 Back

1. Emily Cameron, 31.97.

Girls 8-U 25 Breastroke

2. Lauren Pyle, 25.19; 3. Katherine Bronov, 27.73.

Boys 8-U 25 Breastroke

1. Jonathan Bergh, 27.87; 2. Nicholas Valudes, 30.35; 3. Theo Lance, 31.82.

Girls 9-10 25 Breastroke

1. Emma Oberholtzer, 20.07.

Boys 9-10 25 Breastroke

1. Oliver Lance, 20.07; 3. Brendan Hohman, 24.37.

Girls 11-12 50 Breastroke

1. Emma Schouten, 38.50; 3. Lauryn Ober, 40.67.

Boys 11-12 50 Breastroke

1. Gabe Cicala, 44.24; 2. Nate Beard, 47.09.

Girls 13-14 50 Breastroke

1. Danielle de Perrot, 38.06.

Boys 13-14 50 Breastroke

1. Alex McCord, 38.17; 2. Evan Anthony, 39.83; 3. David Heckel, 41.22.

Girls 15-and-over 50 Breastroke

2. Maddie Schouten, 37.37; 3. Morgan Heckel, 37.87.

Boys 15-and-over 50 Breastroke

1. Nick Beard, 32.38; 2. Cole Cicala, 34.44.

Girls 8-U 25 Fly

2. Gionna Altenderfer, 20.97; 3. Mackenzie Weeks, 22.57.

Boys 8-U 25 Fly

1. Theo Lance, 23.40; 2. David Woolley, 28.68.

Girls 9-10 25 Fly

2. Emma Oberholtzer, 16.42.

Boys 9-10 25 Fly

1. Oliver Lance, 16.33; 3. Matthew Woolley, 21.46.

Girls 11-12 50 Fly

1. Anna Lance, 33.23; 2. Paetyn Zeamer, 34.14.

Boys 11-12 50 Fly

1. Keir Uhlin, 34.45; 2. Stefan Glavce, 40.59.

Girls 13-14 50 Fly

1. Danielle de Perrot, 32.61.

Boys 13-14 50 Fly

2. Christopher Cicala, 31.50; 3. Tim Griest, 32.46.

Girls 15-and-over 50 Fly

2. Emily Cameron, 28.89.

Boys 15-and-over 50 Fly

3. Cole Cicala, 28.90.

Girls 8-U 100 Free Relay

1. (Gionna Altenderfer, Anna Smith, Edan Lawson, Alayna Thompson), 1:19.14.

Boys 8-U 100 Free Relay

1. (Theo Lance, Owen Campbell, David Woolley, Nolan Rucci), 1:24.70.

Girls 9-10 100 Free Relay

1. (Lily Weidman, Brina Uhlin, Isabelle Lawson, Emma Oberholtzer), 1:11.34.

Boys 9-10 100 Free Relay

1. (Evan Troop, Oliver Lance, Ethan McSparran, Hayden Rucci), 1:08.78.

Girls 11-12 200 Free Relay

1. (Anna Lance, Katie Oberholtzer, Paetyn Zeamer, Emma Schouten), 2:06.71.

Boys 11-12 200 Free Relay

1. (Ryan Hohman, Stefan Glavce, Gabe Cicala, Keir Uhlin), 2:09.94.

Boys 13-14 200 Free Relay

1. (Jack Lance, Ian Harpel, Tim Griest, Christopher Cicala), 1:58.77. More WOODRIDGE, page B-6