Woodridge claims second again at league meet

By on July 30, 2014

After the relay portion of the Lancaster Summer Swim League Championships, Woodridge was sitting in a familiar place atop the team standings with a 40-point cushion (524-484) over second place Adamstown.

 Izzy Miller of Woodridge glides through the pool on her way to a first place finish in the girls 9-10 25 back. Miller finished with a winning time of 17.40. (Photo by Mike Shull)

Izzy Miller of Woodridge glides through the pool on her way to a first place finish in the girls 9-10 25 back. Miller finished with a winning time of 17.40. (Photo by Mike Shull)

Unfortunately for the local squad, Adamstown rallied Saturday in the individual events. And when the smoke had cleared, for the second-straight year, the Gators had edged Woodridge to repeat as League champs.

Adamstown, which edged Woodridge at last week’s Divisional Meet, finished with 1,036½ points to take the top spot from Woodridge, which finished as runner-up with a team score of 942.

“Our swimmers swam a great meet,” Woodridge Coach Heidi Cicala said. “As tough as it is to miss the League Championship for a second year in a row by such a small margin, we are focusing on all the positives. Everyone dug deep, gave 100 percent, and at the end of the day we all knew we gave it our best shot and there was a lot to celebrate.”

Individually, Bode Sipel certainly was on top of his game, winning a pair of golds while setting a new team record that stood for 27 years. He captured the 8-and-under boys 25 back title with a time of 20.08, while setting the team 25 fly record on his way to gold. his time of 17.99 beat the record set by Andy Derr in 1987.

Lauryn Ober also set a new team record in the girsl 13-14 50 Breast as she placed second in a time of 35.34.

Woodridge’s other individual first place came in the girls 9-10 division as Izzy Miller claimed the 25 backstroke in a time of 17.40.

Woodridge also had six individuals place second, eight take thirds and six more grab fourths.

“Individually, our kids swam very well. I couldn’t be more proud of our team!,” Cicala stated.

Friday in the relays, the Woodridge 9-10 boys medley team of Theo Lance, Ethan Hershey, Brenden Stuhltrager and Charlie Sipel placed first in a time of 1:19.21 to lead a slew of Woodridge relays that scored points.

“Our relays swam their hearts out,” Cicala said. “We had 34 of our 40 relays score big points for our team with 18 of them placing in the top four and all but three placing in the top 12 due to DQ’s.”

Both Manheim and Lititz Springs also competed at the League Meet.

Manheim’s Colin Sensenich did earn his team’s lone gold with a victory in the boys 13-14 50 backstroke. His winning time was 30.25.

The top six place-finishers in each event were as follows:

LANCASTER SUMMER

LEAGUE CHAMPIONSHIPS

(at Manheim)

BOYS

8-&-UNDER

100 FREE RELAY: 1. Lampeter-Strasburg YMCA (M. Sanderson, J. Lopez, M. Rota, S. York); 2. New Holland (E. Lloyd, A. Pilsner, M. Burkholder, P. Hasse); 3. Ephrata (L. Mendenhall, A. Weaver, G. McClain, J. Myer); 4. Overlook (B. Meck, B. Leed, M. Hemmerich, C. Stevens), 1:25.33; 5. Woodridge (N. Crispeno, M. Valudes, D. Sembrat, T. Jeans), 1:28.61; 6. Skyline (A. Pasewicz, L. Underwood, A. Drolet, L. Hartz), 1:29.91.

100 MEDLEY RELAY: 1. Lampeter-Strasburg YMCA YMCA (C. Rota, J. Lopez, S. York, M. Sanderson ), 1:32.32; 2. Woodridge (T. Jeanes, T. Evans, B. Sipel, D. Hershey), 1:32.66; 4. Overlook (B. Meck, B. Leed, C. Stevens, M. Hemmerich), 1:44.92; 5. Ephrata (L. Martin, L. Mendenhall, G. McClain, A. Weaver), 1:50.87; 6. Woodridge (D. Sembrat, N. Crispeno, A. Troop, M. Valudes), 1:52.69.

25 BREAST: 1. J. Myer, Eph., 22.52; 2. L. Hartz, S, 23.40; 3. T. Evans, W, 24.29; 4. N. Hovan, L-S, 25.40; 5. K. Fatta, MTV, 26.04; 6. A. Campbell, CV, 26.06.

25 FLY: 1. B. Sipel, W, 17.99; 2. J. Myer, Eph., 18.28; 3. S. York, LSO, 19.64; 4. L. Hartz, S, 20.62; 5. M. Sanderson, LSO, 21.95; 6. A. Troop, W, 23.49.

25 FREE: 1. J. Myer, EPH, 16.71; 2. L. Hartz, S, 17.51; 3. M. Burkholder, NHST, 18.40; 4. D. Hershey, W, 18.48; 5. E. Lloyd, NHST-ZZ, 18.80; 6. M. Sanderson, LSO, 18.95.

25 BACK: 1. B. Sipel, W, 20.08; 2. S. York, LSO, 21.79; 3. L. Kimibel, ECST, 23.21; 4. B. Meck, Over., 23.60; 5. A. Campbell, 23.67; 6. G. Brubaker, LCC, 23.83.

9-10

100 FREE RELAY: 1. Adamsotwn (C. Corson, R. Gehman, N. Shockey), 1:05.56; 2. Woodridge (E. Hershey, T. Lance, C. Sipel, B. Stuhltrager), 1:05.57; 3. Landisville (T. Marco, J. Colino, E. Fitzkee, G. Krawizcki), 1:11.78; 4. Woodridge (C. McSparran, B. Schwartz, C. Schwartz, D. Woolley), 1:11.99; 5. Mount Joy (E. Shonk, B. Witmer, J. Rudy, G. Leibfried), 1:12.12; 6. New Holland-ZZ (C. Ludwig, R. Troop, A. Pavlek, C. Simes), 1:12.18.

100 MEDLEY RELAY: 1. Woodridge (T. Lance, E. Hershey, B. Stuhltrager, C. Sipel), 1:19.21; 2. Adamstown (S. Strieb, R. Gehman, C. Corson, N. Shockey), 1:20.11; 3. Landis Valley (G. Krawizcki, J. Colino, T. Marco, E. Fitzkee), 1:23.57; 4. Overlook (T. Stevens, R. Maietta, O. Hirsch, J. Mathers), 1:28.12; 5. Mount Joy (E. Shonk, G. Leibfried, B. Witmer, J. Rudy), 1:28.75; 6. Mountville (I. Lutter, C. Mertz, C. Scholl, J. Sohonyay), 1:30.69.

25 BREAST: 1. H. Gingrich, LCC, 20.32; 2. T. Lance, W, 21.32; 3. E. Hershey, W, 21.56; 4. G. Leibfried, MJ, 21.58; 5. J. Colino, LV, 21.88; 6. B. Schwartz, W, 22.63.

25 FLY: 1. H. Gingrich, LCC, 15.64; 2. C. Corson, AD, 16.33, 3. B. Stuhltrager, W, 17.55; 4. C. Freeman, Eph., 17.81; 5. G. Krawizcki, LV, 17.94; 6. J. Moll, L-S, 18.20.

25 FREE: 1. H. Gingrich, LCC, 14.52; 2. S. Strieb, AD, 15.32; 3. B. Stuhltrager, AD, 15.40; 4. C. Freeman, Eph., 15.52; 5. E. Hershey, W, 16.14; 6. N. Young, L-S, 16.17.

25 BACK: 1. C. Corson, AD, 17.83; 2. T. Lance, W, 17.93; 3. C. Freeman, EPH, 18.24; 4. G. Brubaker, LCC, 19.53; 5. E. Shonk, MJ, 19.55; 6. J. Moll, L-S, 19.71.

11-12

200 FREE RELAY: 1. Overlook (E. Eeckhout, E. Gocotano, C. Paladino, A. Waplinger), 1:57.59; 2. Adamstown, (Z. Sherk, E. Martin, J. Cunningham, I. Shaub.), 2:10.44; 3. Woodridge (B. Hohman, Rolan Rucchi, K. Eshleman, N. Rucci), 2:10.52; 4. Overlook (C. Brenton, S. Kellam, S. Cliff, A. Hostetter), 2:12.47 5. New Holland-ZZ (A. Horning, D. Hartranft, M. Lemishko, G. Witmer), 2:18.43; 6. Skyline (A. Boomsma, M. Schuyler, J. Sheehan, P. Scheler), 2:20.94.

200 MEDLEY RELAY: 1. Overlook (C. Paladino, E. Eeckhout, E. Gocotano, A. Waplinger), 2:12.49; 2. Woodridge (J. Forbes, N. Rucci, O. Campbell, B. Hohman), 2:29.49; 3. Overlook (C. Brenton, J. Sage, S. Cliff, S. Kellam), 2:31.22; 4. Adamstown (Z. Sherk, J. Cunningham, I. Shaub, E. Martin), 2:31.27; 5. Skyline (A. Borrero, M. Schuyler, P. Scheler, A. Boomsma), 2:42.79; 6. New Holland-ZZ (A. Horning, G. Witmer, M. Lemishko, D. Hartranft), 2:45.53.

50 BREAST: 1. E. Eeckhout, Over., 34.59; 2. Z. Sherk, AD, 39.09; 3. C. Paladino, Over., 39.56.

50 FLY: 1. A. Waplinger, Over., 31.37; 2. E. Gocotano, Over., 32.01; 3. O. Campbell, W, 33.10; 4. I. Shaub, AD, 33.88; 5. B. Glass, LV, 34.49; 6. J. Houck, MJ, 35.26.

50 FREE: 1. A. Waplinger, OVER, 28.52; 2. E. Eeckhout, Over., 28.80; 3. O. Campbell, W, 29.27; 4. I. Shaub, AD, 30.45; 5. A. Pursel, MLV, 30.87; 6. M. Clarke, EPST, 31.14.

50 BACK: 1. E. Gocotano, OVER, 33.88; 2. Z. Sherk, AD, 35.03; 3. S. Lutter, MTV, 36.58; 4. M. Leaman, CV, 36.70; 5. A. Block, CV, 37.85; 6. C. Paladino, Over., 37.91.

13-14

200 FREE RELAY: 1. Mountville (J. Corbett, CJ Saylor, T. Tuttler, A. Fatta), 1:47.30; 2. Woodridge, (R. Hohman, O. Lance, R. Harpel, G. Cicala), 1:52.19; 3. Overlook (A. Cliff, C. Xakellis, N. Turk, C. Paladino), 1:54.07; 4. Adamstown (M. Valeriano, J. Musselman, J. Shockey, M. Ilgenfritz), 1:54.85; 5. Skyline (M. Raasch, A. Martin, C. Strine, B. Katch), 1:56.26; 6. Donegal-ZZ (C. Higinbotham, K. Rupp, A. Styer, M. White), 1:57.39.

200 MEDLEY RELAY: 1. Mountville (J. Corbett, T. Lutter, A. Fatta, C. Saylor), 2:03.54; 2. Woodridge (O. Lance, G. Cicala, R. Harpel, R. Hohman), 2:03.80; 3. Conestoga Valley (N. Lynam, N. Pham, M. Janvrin, R. Krasinkski, ), 2:09.05; 4. Adamstown (J. Shockey, M. Ilgenfritz, J. Musselman, M. Valeriano), 2:09.81; 5. Skyline (B. Katch, M. Raasch, C. Strine, A. Martin), 2:09.89; 6. Overlook (A. Cliff, N. Turk, C. Xakellis, C. Paladino), 2:14.99.

50 BREAST: 1. N. Heisey, EPST, 32.88; 2. M. Ilgenfritz, AD, 34.35; 3. D. Xentaras, NHST-ZZ, 34.35; 4. M. Raasch, S, 34.45; 5. T. Lutter, MTV, 34.79; 6. G. Cicala, W, 35.13, 6. M. Valeriano, AD, 35.13.

50 FLY: 1. A. Fatta, MTV, 28.28; 2. C. Gingrich, LCC, 28.45; 3. C. Sensenich, LCC, 28.45; 4. N. Glass, Hemp., 29.03; 5. A. Cliff, Over., 29.67; 6. N. Lynam, CV, 30.09.

50 FREE: 1. T. Lutter, MTV, 26.04; 2. C. Sensenich, MST, 26.48; 3. N. Lynam, CV, 26.58; 4. C. Gingrich, LCC, 26.65; 5. N. Glass, Hemp., 26.99; 6. A. Eyster, LV, 27.35.

50 BACK: 1. C. Sensenich, MST, 30.25; 2. N. Lynam, CV, 30.28; 3. A. Fatta, MTV, 30.96; 4. L. Oliver, W, 31.43; 5. C. Gingrich, LCC, 31.89; 6. A. Cliff, Over., 32.38.

15-&-OVER

200 FREE RELAY: 1. Adamstown (T. Groff, R. Fisher, K. McElroy, C. Haines), 1:40.09; 2. Woodridge (T. Griest, N. Beard, C. Cicala, J. Mitchell), 1:42.38; 3. Mountville (A. Dubosky, M. Hilt, C. Lear, B. Sahd), 1:46.58; 4. Skyline (C. Kurtz, B. Ball, A. Sciscento, K. Voulopos), 1:46.58.

200 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (C. Haines, K. McElroy, R. Fisher, T. Groff), 1:53.08; 2. Woodridge (C. Cicala, N. Beard, J. Mitchell, T. Griest), 1:55.90; 3. Mountville (C. Lear, C. Hilt, M. Hilt, B. Sahd), 1:58.58; 4. Overlook (T. Russell, N. Land, C. Kalinowski, W. Jessup), 1:58.73; 5. Skyline (K. Vouloupos, A. Sciscento, C. Kurtz, B. Ball), 2:00.00; 6. Landisville (Z. Miklos, R. Stadel, T. Buterbaugh, E. Shannon), 2:00.36.

50 BACK: 1. T. Wilson, BC, 26.69; 2. C. Haines, AD, 29.74; 3. C. Lear, MTV, 30.36; 4. K. McElroy, AD, 30.39; 5. R. Stadel, LV, 30.66; 6. C. Cicala, W, 30.67.

50 BREAST: 1. K. McElroy, AD, 31.70; 2. N. Beard, W, 31.90; 3. R. Stadel, LV, 32.41; 4. Z. Miklos, LV, 32.57; 5. D. Heckel, W, 32.79; 6. H. Keck, AD, 33.67.

50 FREE: 1. T. Wilson, BC, 24.41; 2. K. Voulopos, S, 25.18; 3. C. Haines, AD, 25.39; 4. C. Cicala, W, 25.84, 5. T. Groff, AD, 25.97; 6. C. Lear, MTV, 25.99.

50 FLY: 1. T. Wilson, BC, 26.40; 2. R. Fisher, AD, 27.10; 3. T. Groff, AD, 27.33; 4. C. Kalinowski, Over., 28.03; 5. Z. Bennett, Hemp., 28.06; 6. T. Buterbaugh, LV, 28.08.

GIRLS

8-&-UNDER

100 FREE RELAY: 1. Ephrata (P. Rideout, K. Parsons, K. Swan, A. Bitner), 1:23.30; 2. Manheim (R. Nissley, H. Weaver, S. Bucher, M. Enck), 1:25.33; 3. Mountville (I. Deraco, T. Groff, A. Landis, M. Trowbridge); 4. Woodridge (C. Eisenbach, L. Artus, A. Gift, E. Mosner), 1:26.23; 5. Adamstown (K. Elgin, M. Coyle, M. Arthur, S. Eisenhofer), 1:26.23; 6. Skyline (A. Burrowes, M. Papadimitriou, M. Schnabel, L. Shultzbarger), 1:31.00.

100 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (S. Eisenhofer, K. Elgin, K. Barshinger, M. Arthur), 1:38.77; 2. Woodridge (L. Landis, E. Moser, L. Artust, C. Eisenbach), 1:39.00; 3. Skyline (S. Bennett, G. Harnish, E. Warfel, J. Arms), 1:40.08; 4. Lampeter-Strasburg YMCA (S. Harnes, H. Bitner, L. Grisbacher, A. Mateyak), 1:43.02; 5. Mountville (I. Deraco, T. Groff, A. Landis, M. Trowbridge), 1:46.54; 6. Overlook (M. Sergeyev, N. Winand, K. Gaalswyk, S. Whittaker), 1:49.20.

25 BREAST: 1. Z. Paisley, CST, 23.34; 2. R. Nissley, MST-MA, 23.45; 3. E. Mosner, 24.01; 4. K. Elgin, AD, 24.42; 5. C. Repkoe, MLV, 25.86; 6. E. Commerce, BC, 26.69.

25 FLY: 1. A. Bitner, Eph., 20.18; 2. K. Gerhardt, LCC, 20.47; 3. C. Repkoe, MLV, 21.44; 4. Z. Paisley, CST, 21.65; 5. L. Artus, W, 21.90; 6. C. Schwartz, W, 22.32.

25 FREE: 1. A. Bitner, EPH, 17.81; 2. E. Mosner, W, 18.16; 3. Z. Paisley, CST, 18.56.

25 BACK: 1. K. Gerhardt, LCC, 21.36; T2. P. Rideout, EPH, 22.87; T2. R. Nissley, MST, 22.87; 4. L. Farmer, H, 24.44; 5. L. Shultzabarger, S, 24.47; 6. C. Schweigert, H, 24.52.

9-10

100 FREE RELAY: 1. Adamstown (K. Martz, M. Valeriano, S. Gring, E. Cherrie), 1:04.81; 2. Skyline (K. Raasch, J. Arms, S. Bennett, E. Warfel), 1:06.22; 3. Overlook (Z. Arcudi, M. Eckert, S. O’Dwyer, M. Sadhbh), 1:11.32; 4. Overlook (Z. Arcudi, M. Ecker, S. O’Dwyer, V. Ealy), 1:11.32; 5. Woodridge (S. Stone, M. Han, L. Quinn, J. Ober), 1:13.37; 6. New Holland-ZZ (K. Parry M. Ramn, L. Quinn, J. Ober), 1:13.49.

100 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (E. Cherrie, K. Martz, S. Gring, M. Valeriano), 1:14.13; 2. Woodridge (B. Magrini, K. ronov, I. MIller, K. Jeanes), 1:15.96; 3. Skyline (S. Bennett, G. Harnish, E. Warfel, J. Arms), 1:19.99; 4. East Petersburg (A. Parida, L. Perot, O. Cover, I. Bennet), 1:22.52; 5. Overlook (S. O’Dwyer, V. Ealy, M. Eckert, Z. Arcudi), 1:24.59; 6. New Holland-ZZ (K. Pilsner, M. Fritz, K. Parry, M. Rann), 1:26.58.

25 BREAST: 1. K. Raasch, S, 18.57; 2. K. Deraco, MTV, 18.65; 3. K. Martz, AD, 18.93; 4. J. Clow, MLV, 19.66; 5. E. Root, Hemp., 19.99; 6. K. Bronov, W, 20.16.

25 FLY: 1. K. Raasch, S, 15.63; 2. G. Stramara, LCC, 16.12; 3. S. Gring, AD, 16.46; 4. O. Cover, EPST, 16.53; 5. C. Foltz, MTV, 16.54; 6. I. Miller, W, 16.61.

25 FREE: 1. K. Raasch, S, 14.60; 2. B. Fluhr, LSO, 14.90; 3. O. Cover, EPST, 15.32; 4. G. Stramara, LCC, 15.49; 5. E. Cherrie, AD, 15.68; 6. K. Martz, AD, 15.73.

25 BACK: 1. I. Miller, W, 17.40; 2. B. Fluhr, LSO, 17.63; 3. G. Stramara, LCC, 18.32; 4. E. Warfel, S, 18.42; 5, C. Foltz, MTV, 18.91; 6. B. Magrini, W, 19.30.

11-12

200 FREE RELAY: 1. Mount Joy (G. Walsh, A. Fink, C. O’Neill), 2:05.63; 2. Woodridge (A. Thompson, M. Weeks, M. Stuhltrager, E. Oberholtzer, 2:07.13; 3. Conestoga Valley (S. Marston, K. Hostetter, T. Tardibuojo, A. Heisey); 4. Overlook (D. Lamont, M. Connolly, O. Pyott, K. Clements), 2:13.20; 5. Skyline (A. Pasewicz, H. Boldizar, A. Mingle, B. Miller), 2:13.45; 6. East Petersburg (M. Shaffer, K. Falcon, I. Smith, K. Yoder), 2:14.25.

200 MEDLEY RELAY: 1. Mount Joy (G. Walsh, J. Park, C. O’Neill, J. Wheeler), 2:20.24; 2. Woodridge (M. Weeks, E. Oberholtzer, M. Stuhltrager, A. Thompson), 2:23.36; 3. Conestoga Valley (T. Tardibuono, A. Sheaffer, S. Marston, A. Heisey), 2:25.66; 4. Overlook (D. Lamont, O. Pyott, M. Connolly, K. Clements), 2:31.79; 5. Landisville (M. Grube, L. Weaver, E. Donovan, K. Wiglesworth), 2:34.08; 6. Skyline (B. Miller, A. Mingle, C. Martin, A. Pasewicz), 2:35.01.

50 BREAST: 1. C. Gring, AD, 35.85; 2. E. Oberholtzer, W, 36.78; 3. J. Park, MJ, 38.35; 4. S. Lutter, MTV, 41.40; 5. N. Rucci, W, 40.60; 6. T. Fatta, MTV, 41.40.

50 FLY: 1. J. Park, MJ, 32.77; 2. K. Yoder, EPST, 33.36; 3. C. O’Neill, MJ, 34.37; 3. S. Marston, CV, 34.37; 5 S. Wasielevski, 35.32; 6. K. Freeman, Eph., 35.41.

50 FREE: 1. C. Gring, AD, 29.10; 2. K. Yoder, EPST, 29.42; 3. E. Oberholtzer, W, 29.57; 4. S. Marston, CV, 31.27; 5. A. Heisey, CV, 31.30; 5. G. Walsh, MJ, 31.30.

50 BACK: 1. C. Gring, AD, 32.40 (meet record); 2. G. Walsh, MJ, 34.83; 3. T. Tardibuono, CV, 36.16; 4. C. O’Neill, MJ, M. Grube, LV, 37.68; 6. L. Stramara, LCC, 37.69.

13-14

200 FREE RELAY: 1. Adamstown (Sophie Gratin, R. Johnson, C. Wasielevski, B. Brown), 1:53.44; 2. Mountville (K. Hester, K. Johnson, S. Lear, M. Nalls), 1:57.04; 3. Woodridge (K. Oberholer, B. McNelis, M. Stavarski, L. Ober), 1:59.40; 4. Mount Joy (E. Schell, G. Wheeler, H. Park, J. Park), 1:59.65; 5. Overlook (A. Yunginger, S. Side, W-T Morgan, H. Speitel), 2:00.37; 6. East Petersburg (T. Popalis, E. Myers, C. Kleintop, T. Mandrell), 2:02.61.

200 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (S. Guthridge, R. Johnson, C. Wasielevski, B. Brown), 2:07.53; 2. Mountville (K. Hester, K. Johnson, S. Lear, M. Nalls), 2:14.26; 3. Woodridge (A. Wyand, L. Ober, M. Stavarski, K. Oberholtzer), 2:15.41; 4. Overlook (A. Yunginger, S. Side, H. Speitel, M. Wylie-Thal), 2:17.57; 5. Mount Joy (J. Park, H. Park, E. Schell, G. Wheeler), 2:18.71; 6. East Petersburg (T. Mandrell, T. Popalis, M. Steager, C. Kleintop), 2:18.84.

50 BREAST: 1. R. Johnson, AD, 35.26; 2. L. Ober, W, 35.34; 3. S. Lear, MTV, 35.51; 4. R. Johnson, AD, 35.26; 5. L. Ober, W, 35.34; 6. T. Popalis, EPST, 37.67.

50 FLY: 1. S. Guthridge, AD, 29.35; 2. A. Yunginger, Over., 30.31; 3. B. Brown, AD, 30.85; 4. S. Lear, MTV, 31.12; 5. E. Schell, MJ, 32.45; 6. K. Oberholtzer, W, 35.52.

50 FREE: 1. M. Nalls, MTV, 27.47; 2. B. Brown, AD, 27.60; 3. J. Park, MJ, 28.65; 4. A. Yunginger, Over., 28.66; 5. E. Schell, MJ, 28.97; 6. R. Johnson, AD, 29.06.

50 BACK: 1. S. Guthridge, AD, 31.28; 2. T. Mandrell, EPST, 32.34; 3. J. Park, MJ, 34.10; 4. L. Ober, W, 34.56; 5. K. Hester, MTV, 34.63; 6. M. Stone, NHST-ZZ, 34.96.

15-&-OVER

200 FREE RELAY: 1. Adamstown (M. Gring, K. Cossitor, M. Haines, A. Shaffer), 1:49.64; 2. Adamstown (S. Evans, G. Johnson, S. Marino, O. Iswalt), 1:52.39; 3. East Petersburg (M. Popalis, M. Wareham, M. Yoder, S. Wareham), 1:57.38; 4. Woodridge (D. de Perrot, E. Wyand, P. Zeamer, E. Schouten), 1:57.49.

200 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (S. Marino, G. Johnson, S. Evans, A. Shaffer), 2:02.59; 2. Adamstown (M. Gring, N. Abraham, K. Cossitor, M. Haines), 2:06.70; 3. Woodridge (D. de Perrot, E. Schouten, P. Zeamer, E. Wyand), 2:12.33; 4. Mount Joy (S. Hershey, S. Stoner, M. Schell, B. Smith), 2:13.78; 5. Skyline (M. Her, T. Raasch, J. Rowe, V. Rasp), 2:1505; 6. East Petersburg (M. Yoder, M. Popalis, S. Wareham, M. Wareham), 2:15.69.

50 BACK: 1. S. Marino, AD, 30.63; 2. A. Shaffer, AD, 31.59; 3. S. Evans, AD, 31.80; 4. J. Williamson, CST, 32.01; 5. M. Popalis, EPST, 33.15; 6. S. Sison, Over., 33.39.

50 BREAST: 1. G. Johnson, AD, 34.24; 2. M. Popalis, EPST, 35.04; 3. E. Schouten, W, 35.13; 4. S. Stoner, MJ, 35.73; 5. N. Abraham, AD, 36.84; 6. B. Fittery, MST-MA; 37.66.

50 FREE: 1. M. Newman, LCC, 27.20; 2. M. Haines, AD, 27.73; T3. S. Wareham, EPST, 27.91; T3. A. Shaffer, AD, 27.91; 5. M. Gring, AD, 28.08; 6. E. Schouten, W, 28.11.

50 FLY: 1. M. Newman, LCC, 29.46; 2. S. Marino, AD, 29.59; 3. S. Evans, AD, 30.00; 4. S. Wareham, EPST, 30.35; 5. M. Haines, AD, 30.58; 6. J. Adams, AD, 30.99.

About editor

Leave a Reply