Waverunners edge Woodridge for top honors at Invitational

By on July 1, 2014

Manheim claims eighth place

Lititz Springs got an individual gold from James Moll in the boys 9-10 year-old 25 butterfly, along with five top finishes in the relays, and slipped past Woodridge 548-538 for the team championship at its annual Invitational last Saturday.

Moll also was a member of the 9-10 year-old 100 free relay foursome which touched the wall in first place. The Waverunners also got relay gold from the boys 11-12 year-olds and 15-and-over foursomes in the 200 free relay, while the girls claimed No. 1 finishes in the 13-14 year-old and 15-and-over divisions.

James Moll swims to a first-place finish in the boys 9-10 year-old 25-meter freestyle for the Waverunngers last Saturday at the Lititz Springs Invitational. (Photos by Cathy Chapis)

James Moll swims to a first-place finish in the boys 9-10 year-old 25-meter freestyle for the Waverunngers last Saturday at the Lititz Springs Invitational. (Photos by Cathy Chapis)

Elsewhere, the Woodridge swimmers were led by Izzy Miller (girls 9-10 year-old 25 free, 25 back, 25 fly), Emma Schouten (girls 15-and-over 50 free, 50 breaststroke, 50 fly) and Owen Campbell (boys 11-12 year-old 50 free, 50 breaststroke, 50 fly) with three individual golds apiece. Other gold-medal winners included Emilie Mosner in the 8U 25 free, Lauryn Ober in the girls 13-14 year-old 50 back, Paetyn Zeamer in the girls 15-and-over 50 back, Alex Paparo in the boys 15-and-over 50 breaststroke and Christopher Cicala in the boys 15-and-over 50 fly.

Reagan Nissley captured Manheim’s only gold, touching the wall first in the girls 8U 25 breaststroke.

The following are results from of Woodridge, Lititz Springs and Manheim swimmers at the Lititz Springs Invitational:

LITITZ SPRINGS INVITATIONAL

GIRLS

Ages 8-&-Under

25 Free: 1. Emilie Mosner, Wood., 19.56; 3. Reagan Nissley, Man., 20.06; 4. Sydney Harmes, LSp., 20.56; 5. Samara Bucher, Man., 21.21; 6. Lauren Artus, Wood., 21.77; 7. Hannah Bitner, LSp., 21.83; 10. Carolyn Eisenbach, Wood., 22.96.

25 Back: 8. Lauren Artus, Wood., 27.34; 9. Carolyn Eisenbach, Wood., 28.37.

25 Breast: 1. Reagan Nissley, Man., 24.96; 2. Emily Mosner, Wood., 25.16; 5. Allison Mateyak, LSp., 29.52; 6. Lily Grisbacher, LSp., 31.37; 8. Hannah Bitner, LSp., 34.59.

25 Fly: 2. Lauren Artus, Wood., 23.27; 3. Allison Mateyak, LSp., 24.51; 5. Samara Bucher, Man., 25.52; 6. Emilie Mosner, Wood., 26.14; 7. Sydney Harmes, LSp., 26.16; 9. Hannah Weaver, Man., 28.91.

100 Free Relay: 2. Lititz Springs (Allison Mateyak, Hannah Bitner, Sydney Harmes, Jada Zimmerman), 1:39.94.

9-10

25 Free: 1. Izzy Miller, Wood., 15.22; 2. Olivia Faulhaber, Man., 15.57; 3. Hannah Greenway, LSp., 16.01; 5. Brynn Magrini, Wood., 16.78; 6. Jenna Ober, Wood., 17.07; 10. Cami Mentzer, Man., 18.95.

25 Back: 1. Izzy Miller, Wood., 17.97; 2. Brynn Magrini, Wood., 19.57; 4. Hannah Greenway, LSp., 20.66; 5. Olivia Faulhaber, Man., 22.49; 7. Jaimie Nolt, LSp., 22.85; 10. Audrey Hovan, LSp., 25.00.

25 Breast: 3. Jenna Ober, Wood., 23.77; 5. Aubrey Bitner, LSp., 23.93; 8. Kendall Eby, LSp., 30.07.

25 Fly: 1. Izzy Miller, Wood., 16.96; 2. Brynn Magrini, Wood., 17.96; 4. Olivia Faulhaber, Man., 20.84; 5. Jaimie Nolt, LSp., 20.90; 6. Audrey Hovan, LSp., 21.19; 7. Jenna Ober, Wood., 21.44; 9. Charlotte Nightengale, LSp., 24.22; 10. Sarah Baker, Wood., 25.09.

100 Free Relay: 2. Lititz Springs (Jaimie Nolt, Charlotte Nightengale, Kendall Eby, Hannah Greenway), 1:17.28.

11-12

50 Free: 2. Alayna Thompson, Wood., 31.74; 6. Mackenzie Weeks, Wood., 35.06; 8. Anna Smith, Wood., 35.21; 9. Edan Lawson, Wood., 35.82.

50 Back: 3. Mackenzie Weeks, Wood., 39.34; 4. Anna Smith, Wood., 40.22; 8. Edan Lawson, Wood., 42.03.

50 Breast: 3. Alayna Thompson, Wood., 45.40; 7. Alexa Zimmerman, LSp., 48.28; 10. Isabella Velez, LSp., 49.01.

50 Fly: 6. Alayna Thompson, Wood., 37.85; 7. Anna Smith, Wood., 39.31; 9. Isabella Velez, LSp., 42.31.

200 Free Relay: 4. Lititz Springs (Ellie Krushinski, Isabella Velez, Isabel Mejia, Alexa Zimmerman), 2:44.64.

13-14

50 Free: 5. Maddie Smith, Wood., 30.78; 9. Mia Stavarski, Wood., 31.68; 10. Danielle Fittery, Man., 32.46.

50 Back: 1. Lauryn Ober, Wood., 34.64; 5. Maddie Smith, Wood., 38.20; 6. Brynne McNelis, Wood., 41.15; 7. Lauren Sabol, LSp., 41.95; 8. Julia Thompson, Wood., 42.22.

50 Breast: 2. Lauryn Ober, Wood., 36.08; 4. Danielle Fittery, Man., 40.39; 6. Brynne McNelis, Wood., 42.03; 7. Mia Stavarski, Wood., 42.20; 8. Caitlyn Wagner, LSp., 42.91; 10. Carly Campbell, Wood., 44.14.

50 Fly: 5. Mia Stavarski, Wood., 34.58; 6. Maddie Smith, Wood., 35.54; 7. Lauren Sabol, LSp., 35.59.

200 Free Relay: 1. Lititz Springs (Jaylyn Wagner, Caitlyn Wagner, Anya Weaver, Emily Colvin), 2:32.46.

15-&-Over

50 Free: 1. Emma Schouten, Wood., 29.35; 2. Paetyn Zeamer, Wood., 30.20; 3. Megan Freeman, LSp., 30.31; 4. Ella Schnupp, LSp., 30.44; 6. Elise Landis, Wood., 31.89; 8. Taylor Garner, LSp., 34.46; 9. Suzanna Whiting, LSp., 34.47.

50 Back: 1. Paetyn Zeamer, Wood., 34.88; 2. (tie) Annie Hess, LSp., & Ella Schnupp, LSp., 37.84; 6. Elise Landis, Wood., 40.37; 8. Maggie Mitchell, LSp., 43.35; 10. Kiernan McNelis, Wood., 45.63.

50 Breast: 1. Emma Schouten, Wood., 36.28; 2. Megan Freeman, LSp., 38.69; 3. Ella Schnupp, LSp., 39.90; 5. Elise Landis, Wood., 44.17; 6. Laurel Schappell, LSp., 44.88; 7. Suzanna Whiting, LSp., 44.95; 9. Gaby Spatz, LSp., 51.56; 10. Maggie Mitchell, LSp., 53.94.

50 Fly: 1. Emma Schouten, Wood., 32.15; 2. Paetyn Zeamer, Wood., 32.69; 3. Annie Hess, LSp., 35.13; 6. Taylor Garner, LSp., 37.20; 7. Laurel Schappell, LSp., 39.47.

200 Free Relay: 1. Lititz Springs (Annie Hess, Taylor Garner, Suzanna Whiting, Megan Freeman), 2:35.93.

Manheim's Reagan Nissley captured the gold medal in the girls 8-and-under 25-meter breaststroke in 24.96 seconds last Saturday.

Manheim’s Reagan Nissley captured the gold medal in the girls 8-and-under 25-meter breaststroke in 24.96 seconds last Saturday.

BOYS

Ages 8-&-Under

25 Free: 3. Dylan Hershey, Wood., 19.44; 5. Trevor Evans, Wood., 19.94; 6. Nate Hovan, LSp., 22.92.

25 Back: 2. Trevor Evans, Wood., 24.09; 4. Dylan Hershey, Wood., 25.29; 7. Duncan McKay, LSp., 31.19; 8. Jack Derderian, Wood., 32.29; 9. Andrew Seprinski, LSp., 32.97.

25 Breast: 2. Trevor Evans, Wood., 25.26; 5. Nate Hovan, LSp., 28.65; 8. Duncan McKay, LSp., 35.46; 9. Jack Derderian, Wood., 38.52.

100 Free Relay: 3. Lititz Springs (Thomas Mejia, Chase Abreu, Tommy Wainman, Andrew Seprinski), 2:57.41.

9-10

25 Free: 3. Ethan Hershey, Wood., 15.91; 4. (tie) James Moll & Nathan Young, LSp., 16.50; 6. Robby Sabol, LSp., 17.01; 10. Colton Faulhaber, Man., 19.76.

25 Back: 3. Ethan Hershey, Wood., 20.95; 6. Colton Faulhaber, Man., 24.87; 8. Robby Sabol, LSp., 26.12.

25 Breast: 2. Ethan Hershey, Wood., 21.99; 3. Nathan Young, LSp., 22.59; 7. Gavin Eshleman, Wood., 28.85; 8. Colton Faulhaber, Man., 29.53.

25 Fly: 1. James Moll, LSp., 17.71; 9. Charlie Mosner, Wood., 29.70.

100 Free Relay: 1. Lititz Springs (Robby Sabol, Chad Cumberbatch, Nathan Young, James Moll), 1:10.08.

11-12

50 Free: 1. Owen Campbell, Wood., 29.76; 4. Tanner Haines, LSp., 34.22; 5. Mason Nissley, Man., 34.63; 6. Anthony Sivillo, LSp., 35.04; 7. Andrew Paparo, Wood., 35.97; 9. Jonathan Forbes, Wood., 36.48; 10. Xander Cressler, Man., 37.03.

50 Back: 3. Jonathan Forbes, Wood., 43.35; 4. Andrew Paparo, Wood., 44.13; 5. Mason Nissley, Man., 44.56; 6. Tanner Haines, LSp., 45.63; 7. Kevin Draeger, LSp., 47.21; 8. Anthony Sivillo, LSp., 50.63; 9. Nathan Shearn, Man., 51.33; 10. Christopher Jones, Wood., 51.55.

50 Breast: 1. Owen Campbell, Wood., 40.59; 5. Andrew Paparo, 44.46; 6. Tanner Haines, LSp., 46.78; 7. Ryan Horner, LSp., 48.94; 8. Xander Cressler, Man., 51.10; 9. Kevin Eshleman, Wood., 53.58; 10. Jonathan Forbes, Wood., 54.56.

50 Fly: 1. Owen Campbell, Wood., 34.25; 3. Ryan Horner, LSp., 42.02; 4. Kevin Draeger, LSp., 44.65; 5. Joseph Sweigart, LSp., 44.78; 6. Anthony Sivillo, LSp., 47.44; 8. Christopher Jones, Wood., 50.32.

200 Free Relay: 1. Lititz Springs (Joseph Sweigart, Ryan Horner, Kevin Draeger, Alexander Roark), 2:38.65.

13-14

50 Free: 4. Joseph Moll, LSp., 29.18.

50 Back: 2. Joseph Moll, LSp., 33.53; 7. Gavin Tragis, Man., 40.56; 10. Nathan Forbes, Wood., 43.20.

50 Breast: 6. Nathan Forbes, Wood., 44.94; 7. Ryan Esterby, LSp., 45.28; 8. Gavin Tragis, Man., 46.02; 10. Connor Haines, LSp., 46.39.

50 Fly: 3. Joseph Moll, LSp., 32.27.

200 Free Relay: 3. Lititz Springs (Chris Spatz, Ryan Esterby, Connor Shields, Connor Haines), 2:34.88.

15-&-Over

50 Free: 2. Christopher Cicala, Wood., 26.20; 3. Jacob VanBlargan, LSp., 28.08; 4. Alex Paparo, Wood., 28.31; 6. Evan Anthony, Wood., 29.20; 7. Tom Ngo, LSp., 31.09; 10. Cole Warner, LSp., 31.78.

50 Back: 2. Christopher Cicala, Wood., 31.27; 5. Ryan Miller, LSp., 36.84; 6. Nate Beard, Wood., 38.63; 8. Nick Fisher, LSp., 41.51; 9. Cole Warner, LSp., 44.77.

50 Breast: 1. Alex Paparo, Wood., 35.35; 3. Nate Beard, Wood., 42.63; 5. Tom Ngo, LSp., 42.97; 6. Nate Ressel, Man., 44.84.

50 Fly: 1. Christopher Cicala, Wood., 29.64; 3. Jacob VanBlargan, LSp., 32.20; 5. Ryan Miller, LSp., 33.41; 6. Evan Anthony, Wood., 34.83; 8. Nick Fisher, LSp., 41.33.

200 Free Relay: 1. Lititz Springs (Nick Fisher, Tom Ngo, Cole Warner, Ryan Miller), 2:35.78.

Team Scores

1. Lititz Springs  548

2. Woodridge     538

3. Mountville     432

4. Ephrata            381

5. Conestoga Valley        260.5

6. Skyline             230.5

7. Hempfield Stingrays   117.5

8. Manheim        115.5

About editor

Leave a Reply