Waverunners capture Division Three crown

By on July 23, 2014
Lititz Springs’ Seth Cagno makes a final push to the wall in the boys 15-&-over 50 breaststroke, placing second in 35.35 seconds last Saturday. (Photo by Preston Whitcraft)

Lititz Springs’ Seth Cagno makes a final push to the wall in the boys 15-&-over 50 breaststroke, placing second in 35.35 seconds last Saturday. (Photo by Preston Whitcraft)

The Lititz Springs Waverunners hosted the Division Three Swimming Championships last Saturday and collected 729!-W points to easily clinch the team championship. SECA was a distant second with 587 points, followed by Conestoga (532!-W) and Manheim (370) in fourth place.

Leading the way for the Waverunners were double winners James Moll in the boys 9-10 year-old 25 back and 25 fly, Seth Cagno in the boys 15-&-over 50 free and 50 fly, and Hannah Greenway in the girls 9-10 year-old 25 back and 25 fly.

Other first-place finishers for Lititz Springs were Nate Hovan in the boys 8-and-under 25 breaststroke, Nathan Young in the boys 9-10 year-old 25 breaststroke, and Allison Mateyak in the girls 8-&-under 25 fly.

Manheim, meanwhile, was paced by Colin Sensenich, a triple winner in the boys 13-14 year-old 50 free, 50 back and 50 fly. Reagan Nissley was a two-time winner in the girls 8-&-under 25 breaststroke and 25 back, while Olivia Faulhaber set a new meet record while taking first place in the girls 9-10 year-old 25 free (15.63).

Other winners for Manheim were Maxwell Gehman in the boys 11-12 year-old 50 free and Brigette Fittery in the girls 15-&-over 50 breaststroke.

Top three place-finishers in each event were as follows:

DIVISION THREE

(at Lititz Springs)

BOYS

8 & UNDER

25 FREE: 1. J. Kelley, Bent Creek, 18.90; 2. L. Kimbel, East Cocalico, 19.08. 3. O. Kupsey, SECA, 20.64.

25 BACK: 1. L. Kimbel, East Cocalico, 22.69; 2. W. Diamantoni, Bent Creek, 28.60; 3. A. Kirchner, Manheim, 32.24

25 BREAST: 1. N. Hovan, Lititz Springs, 26.65; 2. J. Kelley, Bent Creek, 28.33; 3. J. Commerce, Bent Creek, 35.03.

25 FLY: 1. L. Kimbel, East Cocalico, 27.27; 2. N. Hovan, Lititz Springs, 27.32; J. Kelley, Bent Creek, 28.28.

100 FREE RELAY: 1. SECA A, 2:01.72; 2. Conestoga A, 2:21.83; 3. Lititz Springs A, 2:29.72.

9-10

25 FREE: 1. R. Brubaker, East Cocalico, 16.07; 2. N. Young, Lititz Springs, 16.15; 3. A. Reidenbaugh, SECA, 16.29.

25 BACK: 1. J. Moll, Lititz Springs, 19.41; 2. R. Brubaker, East Cocalico, 20.25; 3. B. Fawber, Manheim, 23.94.

25 BREAST: 1. N. Young, Lititz Springs, 22.18; 2. J. Moll, Lititz Springs, 22.66; 3. O. Walker, SECA, 22.99.

25 FLY: 1. J. Moll, Lititz Springs, 17.93; 2. O. Walker, SECA, 18.40; 3. N. Young, Lititz Springs, 18.68.

100 FREE RELAY: 1. SECA A, 1:15.53; 2. Conestoga A, 1:25.37; 3. SECA B, 1:27.15.

11-12

50 FREE: 1. M. Gehman, Manheim, 31.95; 2. T. Haines, Lititz Springs, 33.09; 3. N. Molignoni, Denver, 33.38.

50 BACK: 1. G. Calhoun, Bent Creek, 37.42; 2. M. Gehman, Manheim, 37.93; 3. P. Teaque, Bent Creek, 41.77.

50 BREAST: 1. G. Calhoun, Bent Creek, 44.41; 2. R. Horner, Lititz Springs, 45.69; 3. T. Haines, Lititz Springs, 45.87.

50 FLY: 1. N. Molignoni, Denver, 35.60; 2. W. Kendig, Conestoga, 37.90; 3. M. Gehman, Manheim, 38.99.

200 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 2:18.60; 2. SECA A, 2:26.33; 3. Lititz Springs A, 2:35.25.

13-14

50 FREE: 1. C. Sensenich, Manheim, 26.15 (Meet Record, Pool Record); 2. C. Higinbotham, Denver, 27.26; 3. M. White, Denver, 28.18.

50 BACK: 1. C. Sensenich, Manheim, 30.64 (Meet Record); 2. J. Moll, Lititz Springs, 32.26; 3. M. White, Denver, 34.00.

50 BREAST: 1. J. Bearinger, East Cocalico, 36.07; 2. M. Calhoun, Bent Creek, 36.21; 3. K. Rupp, Denver, 38.50.

50 FLY: 1. C. Sensenich, Manheim, 28.57 (Meet Record, Pool Record); 2. C. Higinbotham, Denver, 30.04; 3. M. Calhoun, Bent Creek, 32.18.

200 FREE RELAY: 1. Denver A, 1:58.15; 2. SECA A, 2:19.03; 3. Lititz Springs A, 2:21.90.

15 & OVER

50 FREE: 1. S. Cagno, Lititz Springs, 26.56; 2. J. Kann, Conestoga, 27.54; 3. C. Bleacher, SECA, 27.65.

50 BACK: 1. R. Moser, Denver, 33.38; 2. R. Miller, Lititz Springs, 35.63; 3. Liam Hodgson, SECA, 37.40.

50 BREAST: 1. A. McCord, Lititz Springs, 33.47; 2. S. Cagno, Lititz Springs, 35.35; 3. S. Jennings, Lititz Springs, 37.69.

50 FLY: 1. S. Cogno, Lititz Springs, 29.12; 2. C. Bleacher, SECA, 30.53; 3. R. Moser, Denver, 30.99.

200 FREE RELAY: 1. SECA A, 1:54.37; 2. Lititz Springs A, 1:54.38; 3. Lititz Springs B, 2:04.15.

GIRLS

8 & UNDER

25 FREE: 1. Z. Paisley, Conestoga, 18.57; 2. R. Nissley, Manheim, 19.01; 3. A. Mateyak, Lititz Springs, 19.03.

25 BACK: 1. R. Nissley, Manheim, 23.69 (Meet Record); 2. A. Mateyak, Lititz Springs, 23.82; 3. R. Nedimyer, East Cocalico, 25.00.

25 BREAST: 1. R. Nissley, Manheim, 23.07 (Meet Record); 2. Z. Paisley, Conestoga, 24.41; 3. R. Nedimyer, East Cocalico, 25.03.

25 FLY: 1. A. Mateyak, Lititz Springs, 22.04; 2. S. Freeman, Lititz Springs, 22.09; 3. Z. Paisley, Conestoga, 22.30.

100 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 1:41.13; 2. SECA A, 1:48.05; 3. Conestoga B, 1:48.10.

9-10

25 FREE: 1. O. Faulhaber, Manheim, 15.63 (Meet Record); 2. H. Greenway, Lititz Springs, 15.84; 3. J. Hargraves, SECA, 16.07.

25 BACK: 1. H. Greenway, Lititz Springs, 19.07; 2. J. Nolt, Lititz Springs, 22.22; 3. K. Eby, Lititz Springs, 22.49.

25 BREAST: 1. T. Britigan, SECA, 22.94; 2. A. Bitner, Lititz Springs, 23.63; 3. A. Hovan, Lititz Springs, 23.68.

25 FLY: 1. H. Greenway, Lititz Springs, 17.95; 2. P. Kendig, Conestoga, 20.19; 3. A. Kauffman, Conestoga, 20.50.

100 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 1:15.78; 2. SECA A, 1:20.54; 3. Conestoga B, 1:22.53.

11-12

50 FREE: 1. H. Hargraves, SECA, 31.97; 2. L. Good, Manheim, 33.81; 3. K. Abrahamson, Manheim, 34.32.

50 BACK: 1. A. Steele, Conestoga, 41.51; 2. A. Greiner, Manheim, 43.06; 3. S. Townsley, SECA, 43.06.

50 BREAST: 1. H. Hargraves, SECA, 41.14; 2. L. Good, Manheim, 43.67, 3. K. Abrahamson, Manheim, 45.79.

50 FLY: 1. E. Westhafer, Denver, 39.82; 2. M. Collemacine, Denver, 40.28; 3. H. Plowmaker, East Cocalico, 40.72.

200 FREE RELAY: 1. SECA A, 2:17.01; 2. Manheim A, 2:18.92; 3. Denver A, 2:23.84.

13-14

50 FREE: 1. M. Hartzler, Bent Creek, 30.57; 2. A. Zimmerman, Denver, 30.92; 3. K. Carrasco, East Cocalico, 30.94.

50 BACK: 1. A. Zimmerman, Denver, 36.62; 2. P. Steffy, East Cocalico, 36.71; 3. M. Hartzler, Bent Creek, 36.91.

50 BREAST: 1. N. Boronow, East Cocalico, 39.09; 2. D. Fittery, Manheim, 39.96; 3. C. Wagner, Lititz Springs, 42.78.

50 FLY: 1. M. Hartzler, Bent Creek, 32.97; 2. A. Zimmerman, Denver, 33.64; 3. K. Carrasco, East Cocalico, 35.48.

200 FREE RELAY: 1. East Cocalico A, 2:09.38; 2. SECA A, 2:25.80; 3. Lititz Springs A, 2:28.53.

15 & OVER

50 FREE: 1. J. Williamson, Conestoga, 29.57; 2. B. Fittery, Manheim, 29.74; 3. M. Freeman, Lititz Springs, 30.19.

50 BACK: 1. J. Williamson, Conestoga, 33.15; 2. L. Williamson, Conestoga, 34.67; 3. B. Fittery, Manheim, 35.06.

50 BREAST: 1. B. Fittery, Manheim, 37.35; 2. L. Bearinger, East Cocalico, 38.52; 3. E. Schnupp, Lititz Springs, 38.78.

50 FLY: 1. L. Williamson, Conestoga, 31.23; 2. M. Vanaskie, East Cocalico, 32.89; 3. L. Bearinger, East Cocalico, 33.29.

200 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 2:04.52; 2. East Cocalico A, 2:08.78; 3. Lititz Springs A, 2:11.31.

TEAM SCORES

1. Lititz Springs, 729.5; 2. SECA, 587; 3. Conestoga, 532.5; 4. Manheim 370; 5. East Cocalico, 331; 6. Denver, 241; 7. Bent Creek, 236.

About editor

Leave a Reply